Dnes je 24.11. – svátek slaví Emílie

Využití simulací a virtuálních modelů sypkých hmot k optimalizaci funkce, vývoji strojů a průběhu procesů

Zveřejněno: 2. 5. 2016

Není průmyslového odvětví, které by se při svém výrobním procesu obešlo bez dopravy a manipulace se sypkým materiálem. Od farmaceutické výroby, ve které se pracuje s prášky o hmotnostech v řádech miligramů, až po zemědělství, kde je zapotřebí přemístit a procesně zpracovat tuny materiálu. V minulosti se všechny návrhy dopravních a procesních zařízení z oblasti sypkých hmot opíraly pouze o empirické výpočetní vztahy nebo zkušenosti konstruktéra. To už dnes neplatí díky 3D CAD/CAM systémům a numerickému modelování.

Studie optimalizace geometrie a procesu v aplikaci na obracecí polotažený pluh

Tlak trhu nutí firmy vyvíjet stále dokonalejší produkty s ohledem na ekonomiku provozu, vliv na životní prostředí, úsporu materiálu i pracovní síly, komplexnost a další parametry, které dnes mají nemalý dopad na prodejnost a úspěch tohoto produktu na trhu. V dnešní době výpočetní techniky se proto inovační postupy neobejdou bez využití numerických simulačních metod.

Metoda diskrétních prvků

Jednou z nich je metoda diskrétních prvků, využívající virtuálních modelů sypkých hmot k simulaci dynamického toku partikulárních látek v dopravních, manipulačních, skladovacích a procesních systémech. Metoda diskrétních prvků (DEM, z angl. Discrete Element Method) je příkladem progresivního přístupu ke konstruování, umožňujícím geometrickou, materiálovou a procesní optimalizaci nových i stávajících inženýrských děl, pracujících se sypkými hmotami.

Stejně jako metoda konečných prvků, známá bezmála už šest desetiletí, se pomalu i DEM dostává do povědomí konstrukčních i projekčních firem, a stává se užitečným nástrojem predikce chování sypkých hmot. Tím lze virtuálně testovat základní funkčnost zařízení, a jejich konstrukčních uzlů, před výrobou prototypů, případně optimalizovat stávající zařízení, což vede k nemalým ekonomickým, časovým, pracovním a materiálovým úsporám.

Nejdůležitější částí matematického modelování procesů partikulárních hmot je tvorba matematického modelu samotného sypkého materiálu, jehož chování ovlivňuje velké množství specifických podmínek, a z určitého úhlu pohledu je dalším skupenstvím hmoty. Chování prášků a sypkých hmot závisí na mnoha vnějších faktorech, které ovlivňují jejich sypnou hmotnost, úhel vnitřního a vnějšího tření, sypný úhel, soudržnost, morfologii a granulometrii částic, tokovost, a mnoho dalších parametrů.

Optimalizace procesů v aplikaci na korečkový elevátor
Optimalizace procesů v aplikaci na korečkový elevátor

Laboratoř sypkých hmot

Laboratoř sypkých hmot se rozvíjí v rámci projektu ENET, Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a zabývá se měřením vlastností partikulárních látek, sloužících jako vstupní parametry simulací, dále pak i pro konstrukční a projektovou činnost v rámci nových nebo stávajících inženýrských děl. Dále jsou to inovačních řešení a metodiky, včetně průmyslově právní ochrany a komplexními službami včetně marketingu z oblasti sypkých hmot.

Jelikož se stává trendem nedopravovat pouze materiál z místa A do místa B, ale výhodně spojovat přepravu s procesy (sušení, chlazení, třídění, atd.), LSH otevírá novou cestu konstrukční a procesní optimalizace, kdy lze předcházet chybám v návrhu strojů ještě před jejich výrobou, a tím ušetřit nemalé časové a finanční prostředky na výrobu prototypů, opravu zmetků, prostoje a jiné problémy spojené s nedokonalým návrhem inženýrského díla.

Jádrový tok materiálu ve výsypce sila
Jádrový tok materiálu ve výsypce sila

Využití v zemědělství

Zmíněné postupy lze využít u řady zemědělských aplikací, od optimalizace geometrie pracovních nástrojů pluhů a podmítačů, přes mísení a třídění partikulárních směsí, kinematiku secích a práškovacích strojů, až po řešení poruch toku v silech a zásobnících.

Vývoj a zdokonalování jakéhokoliv zařízení je cesta náročná a zdlouhavá, ale pro zajištění konkurenceschopnosti a prodejnosti navrhovaných zařízení je nezbytná. Nové metody návrhu otevírají dveře za kterými jsou netušené možnosti využití těchto možností při návrhu jakékoliv techniky.

Autor: Ing. Jakub Hlosta, Ing. Martin Žídek
Foto: Archiv autorů

Nové

Úbytek účinných látek znamená úbytek přípravků

Zveřejněno 23.9. Na mysli mám samozřejmě úbytek přípravků na ochranu rostlin (dále POR). Je s podivem, že se tak děje pouze v zemědělské oblasti. Nic podobného se neděje například v průmyslu farmaceutickém, ani kosmetickém. Přitom chemie v našich životech je… jít na článek

Je recyklování vyčištěných splaškových vod v závlahách potřebné a žádoucí?

Zveřejněno 19.9. V dnešní době se hodně řeší otázka recyklace odpadních vod. Jde o to zamezit poškozování vodních ekosystémů a zatěžování životního prostředí nežádoucími cizorodými látkami označovanými jako „prioritní polutanty“. Článek přináší přehled současného… jít na článek

Zajímavé exponáty z brněnských veletrhů

Zveřejněno 21.8. Největší veletrh ve střední Evropě vždy přinese pohled na nespočet techniky různých výrobců a značek. Pár zajímavých exponátů si přiblížíme v tomto článku, dalším se podrobněji budeme věnovat v samostatných reportážích v tomto vydání a v… jít na článek