Základním předpokladem skladování semenných plodin je čistý výmlat a předčištění obilí, protože veškeré nečistoty, plevel, části rostlin, zlomky zrn atd. zapříčiňují zvýšenou vlhkost, což je doslova úrodné pole pro škůdce, choroby, plísně a bakterie.
Skladování zrn je možné jen v suchém stavu s vlhkostí cca 15 % a nižší. Optimální vlhkost je stanovena přesným typem skladovaného zrna. Semena s větším množství tuku (např. olejniny) a semena trpící zaplísněním (pohanka, proso) potřebují ještě nižší vlhkost kolem 10 %. Čím vyšší je vlhkost a teplota skladovaného obilí, tím intenzivnější je potřeba dýchání (provzdušnění) obilní masy.
Uvolňuje se tím vnitřní voda, teplota narůstá a vzrůstá riziko množení bakterií... Je cítit zatuchlý kyselý zápach. V některých případech může plíseň produkovat zvlášť nezdravé, jedovaté plyny (mykotoxiny). Plesnivé obilí je pro krmné účely nepoužitelné. Z tohoto důvodu musí být pravidelně kontrolována teplota, vlhkost, vůně obilí a úroveň napadení škůdci. Z hlediska prostředí je třeba zajistit optimální odvod přebytečné vlhkosti, provětrání skladu. Současně je třeba zabránit přehřívání prostor a snížit teplotu na nejnižší možnou mez. Teploty nad 20 °C jsou nežádoucí, přičemž ideální skladovací teplota je někde kolem 5–10 °C. Také je nutné předejít prudkým teplotním změnám, které by mohly zapříčinit orosení obilí.
Důmyslné větrání s turbínami LOMANCO
Pro rovnoměrné odvětrání vlhkého a teplého vzduchu ve skladu lze použít i důmyslné odtahové hlavice. Například odtahové turbíny (typ LOMANCO) umístěné ve střešním plášti mohou velmi prakticky odvětrávat celý skladovací prostor, odvádět přebytečnou vlhkost a zamezit přehřátí podstřešního prostoru. Výhodou je, že celková investice je relativně malá, ale hlavně náklady na provoz větrání jsou celoročně nulové, protože rotační hlavice umístěné na střeše jsou poháněny především poryvem větru, využívají přírodní zdroje energie. Odvod vlhkosti a snížení teploty vzduchu je pozvolné a trvalé.
Pro skladování obilí se zvýšenou počáteční vlhkostí je třeba aplikovat aktivní provětrávání speciálními větráky umístěnými přímo v obilí a distribuční systém větracích kanálků. Vháněný vzduch by měl mít o 5 °C nižší teplotu než teplota zrna. Provětráním zrn se snižuje vlhkost obilniny a současně se snižuje i její teplota.
Závěr
Optimální provoz skladu obilovin je možné tedy ovlivnit již na začátku vhodně navrženým stavebním řešením, nicméně některé úpravy včetně instalace turbín lze provést jak u nových staveb, tak u staveb, které jsou již v provozu.
Jak se říká: Na zkvalitnění skladovacího prostředí není nikdy pozdě...