Dnes je 24.11. – svátek slaví Emílie

Samojízdný vyorávací stroj Terra Dos T4 při sklizni cukrové řepy

Zveřejněno: 26. 11. 2016

Výkupní cena řepy závisí na jejím množství, čistotě a kvalitě. Na všechny tyto parametry je potřeba ideálně myslet už při samotné sklizni. A to i přes to, že před transportem do cukrovaru probíhá většinou ještě přečistění pomocí samojízdného či zásobníkového nakladače.

Proces čištění řepy je poměrně důležitý, jelikož snížení nežádoucích příměsí před transportem do cukrovaru nejen snižuje náklady na dopravu, nýbrž také ulehčuje náročnost při samotné výrobě cukru. Této skutečnosti si byli vědomi i při vývoji a konstrukci nejnovější verze vyorávače Terra Dos T4, jež v této oblasti přináší několik inovací.

Odchrasťovací zařízení (dole)
Odchrasťovací zařízení (dole)

Odstraňování chrástu

Na cepáky, které zajišťují rozdrcení a rozmetání chrástu mezi řádky, navazuje speciální zařízení pro seřezávání DynaCut. To umožňuje sklízet celou řepu bez zbytků listů a zároveň zamezuje příliš nízkému seřezávání. Díky změněné geometrii, která se přizpůsobí terénním nerovnostem a místům s rozdílnou velikostí bulev, je většina řezů o velikosti pětikoruny. Další inovaci představuje sestava speciálních gumových lopatek pro odstraňování zelených zbytků také z krku, případně hlavy bulvy.

Následně jsou bulvy vyorány a čištěny za pomoci soustavy šnekových válců, kterých je kvůli vyššímu výkonu a lepší funkci nově sedm. Zde se již zbaví velkého množství hlíny aby zbytek práce mohla dokončit prosévací kola s adaptivním řízením vybaveným monitorováním tlaku a přizpůsobováním počtu otáček.

Systém čištění na vyorávačích Terra DOS T4 je jako celek opravdu propracovaný a poskytuje výborné výsledky. A to i „za mokra”, kdy se nalepená hlína stěží dostává z holinek. Konečně vše dokumentují přiložené fotografie.

Seříznuté bulvy před vyoráním
Seříznuté bulvy před vyoráním
Prosévací kola s adaptivním řízením
Prosévací kola s adaptivním řízením
Vyoraná řepa na haldě
Vyoraná řepa na haldě
Autor: Jiří Hejhálek
Foto: Věra Machková

Nové

Úbytek účinných látek znamená úbytek přípravků

Zveřejněno 23.9. Na mysli mám samozřejmě úbytek přípravků na ochranu rostlin (dále POR). Je s podivem, že se tak děje pouze v zemědělské oblasti. Nic podobného se neděje například v průmyslu farmaceutickém, ani kosmetickém. Přitom chemie v našich životech je… jít na článek

Je recyklování vyčištěných splaškových vod v závlahách potřebné a žádoucí?

Zveřejněno 19.9. V dnešní době se hodně řeší otázka recyklace odpadních vod. Jde o to zamezit poškozování vodních ekosystémů a zatěžování životního prostředí nežádoucími cizorodými látkami označovanými jako „prioritní polutanty“. Článek přináší přehled současného… jít na článek

Zajímavé exponáty z brněnských veletrhů

Zveřejněno 21.8. Největší veletrh ve střední Evropě vždy přinese pohled na nespočet techniky různých výrobců a značek. Pár zajímavých exponátů si přiblížíme v tomto článku, dalším se podrobněji budeme věnovat v samostatných reportážích v tomto vydání a v… jít na článek