Zhutnění je na mnohých pozemcích vážnou příčinou podstatného zhoršení úrodnosti a produkční schopnosti půd. Omezuje plné využití genetického potenciálu odrůd a snižuje efektivitu vstupů do produkčního procesu pěstovaných plodin, především organického, ale i minerálního hnojení. Řešení této závažné problematiky zhutnění půd v rostlinné výrobě je mimořádně aktuální. Zemědělské provozy by proto měly tomuto tématu věnovat více pozornosti.
Voda a kyslík
Voda a kyslík jsou důležitými vegetačními faktory každé rostliny. K zajištění kvalitního růstu je nutné vyrovnané působení těchto faktorů (voda a kyslík). Nedostatek vzduchu v půdě způsobuje anaerobní pochody, sníženou mineralizaci a rozvoj chorob. Dlátový pluh BEDNAR TERRALAND provádí hluboké nakypření půdy společně s promícháním posklizňových zbytků. Výrazně zlepšuje funkci vodního režimu, přístup vzduchu ke kořenům a působí pozitivně na celý proces mineralizace.
Narušení plužní pánve a utužení
Opakujícím se zpracováním půdního profilu na jednu hloubku, ať už orbou či minimalizací vzniká tzv. plužní pánev. V její blízkosti je půdní profil více náchylný na nežádoucí zhutňování pohybem těžké techniky. Ten v interakci se současnými extrémy ve vývoji počasí velmi negativně působí na fyzikální vlastnosti půdy – pórovitost a penetrační odpor. Zhoršení těchto vlastností má především negativní dopad na rychlost vývoje kořenů i tvorbu kořenového vlášení. V utužených půdách jsou nejvíce postižené plodiny, které vytvářejí výnos podzemními orgány. Například u cukrové řepy dochází k větvení bulev, u brambor k deformaci hlíz. U plodin, které vytvářejí hlavní kůlový kořen – řepka, sója nebo slunečnice, se jeho růst omezuje tím, že kořen neproniká zhutnělou vrstvou v podorničí a deformuje se. Nesmíme opomenout ani ječmen, který nemá rád trvalé zamokření, ke kterému vlivem vytvořené plužní pánve dochází. Pro potřebné obnovení půdní struktury a vodního režimu je tuto plužní pánev nutné narušit. Jedním z řešení může být využití dlátového pluhu BEDNAR TERRALAND, kterým lze půdu zpracovávat až do hloubky 65 cm a narušit utužení i ve větších hloubkách půdního profilu. Napravení utužených půd není ovšem otázkou jedné sezóny, ale již po prvním roce lze pozorovat zlepšení ať už ve zlepšené absorpci dešťové vody a zvýšeném výnosu.