Dnes je 24.11. – svátek slaví Emílie

Precizní technika na polích Hradecka

Zveřejněno: 29. 8. 2015

Zvýšení půdní úrodnosti a její udržení zajišťující vyšší produkci dosáhneme jen rozumnými vstupy do celého systému. K tomu je zapotřebí dostatek solidních podkladů, které musí poskytnout odborníci, vědečtí pracovníci a specialisté podniků služeb. Jedním z nich je i AGROPODNIK a.s. HRADEC KRÁLOVÉ.

Aplikace výpalků – TerraGator 8103 Liquid System

Předpokladem přiměřené a kvalitní produkce je harmonická výživa rostlin. Lze ji zajistit jen na půdách s dobrou úrodností, s vyhovujícím obsahem živin, a tedy vhodným systémem hnojení.

To vše může zajistit firma AGROPODNIK a.s. HRADEC KRÁLOVÉ, která patří k neodmyslitelné součásti zemědělské prvovýroby na Královéhradecku. Díky spokojenosti zákazníků a nabídce komplexních služeb rozšiřuje své působení i do dalších regionů. Zdokonalit a rozšířit se snaží i svou nabídku služeb, které zahrnují skladování, prodej, dopravu a aplikaci minerálních i kapalných hnojiv, melasových výpalků, pesticidů, vápnění, poradenství ve výživě rostlin na základě pravidelného mapování vlastností pozemků, listových a půdních rozborů během vegetace. Podnik se nebojí investovat do nových technologií a techniky, neboť jen kvalitní technika zajistí kvalitní služby, minimálně utuží půdu a provede precizní aplikaci.

Rostoucí zájem o vápnění

V posledních třech letech se potvrzuje trend návratu k jednomu ze základních agrotechnických opatření – k vápnění. Cílem vápnění není jen doplnění zásoby vápníku v půdě, ale i zajištění dobré přijatelnosti dalších živin v půdě rostlinami.

Vápnění má též velmi příznivý vliv na strukturu půdy – dodaný vápník přímo podporuje vznik drobovité struktury. To se mimo jiné projevuje lepší zpracovatelností, v příznivějším obsahu vzduchu a vody v půdě, lepší průsačností a snížením rizika vzniku vodní eroze. I v případě vyhovujícího pH je účelné realizovat ve 4 až 5letých intervalech udržovací vápnění za účelem pokrytí ztrát vápníku z půdy. Doporučuje se dávka 700 kg Ca, tj. 2 tuny mletého vápence na hektar každých 5 let.

V letošním roce jsme vybavili náš aplikační stroj TerraGator 3244 novým systémem automatického řízení aplikace a autopilotem. Toto zařízení přináší možnost plnohodnotné variabilní aplikace podle navržených map, se všemi výhodami a úsporami pro pěstitele, přesnější pojezdy, úspory materiálu bez překryvů a vynechávek. Dále je možno přenášet na dálku do terminálu stroje aplikační mapy, regulovat nastavení řídících počítačů a reagovat operativně na požadavky zákazníků.

Variabilní hnojení dusíkem – efektivní přihnojení ozimů

Variabilní dávkování dusíku, jedné z hlavních živin, provádíme pomocí tzv. N-senzoru. Jedná se o propojení speciálních senzorů, GPS antény a palubního počítače. Tento komplet zjišťuje potřebu dávky přímo při pojezdu rozmetadla či postřikovače po pozemku. Stroj při pojezdu po poli za pomoci soustavy senzorů snímá odraz světla od plodiny. Takto stanovená míra reflexe porostu v infračervené oblasti světla charakterizuje obsah chlorofylu v rostlinách a podle známé charakteristiky plodiny a odrůd umožňuje stanovit potřebu dusíku. Řídící jednotka podle zadaných parametrů stanoví dávku potřebnou pro dohnojení a vydává impulz dávkovacímu zařízení. Dávka dusíku je přizpůsobena zjištěné potřebě. Dle našich zkušeností přináší tento systém zlepšení kvalitativních parametrů sklízených plodin, snížení rizika přehnojování a poléhání porostů, zvýšení průměrného výnosu a zefektivnění dávek dusíkatého hnojiva v rámci pole.

Variabilita v ochraně rostlin

V současné době Česká zemědělská univerzita v Praze provádí výzkum optimalizace metod regulace zaplevelení a možnosti využití variabilní aplikace herbicidních přípravků, například herbicidu Roundup při desikaci řepky ozimé. Firma Agropodnik a.s. Hradec Králové se do tohoto projektu také zapojila a polní pokusy probíhají právě na jejích pozemcích. K pokusům byl použit Yara N-sensor a zároveň dron Falcon. N-sensor dávku herbicidu variabilně aplikuje na základě odlišných vlhkostí v porostu. Snímkováním dronem se získá reálný obraz pozemku, na kterém je dobře vidět právě variabilita dozrávání.

Je zřejmé, že nové technologie pomáhají optimalizovat vstupy do rostlinné výroby, ale základním kapitálem zůstává i nadále půda. Péče o půdu a její úrodnost sice nepřináší největší zisky, ale dává předpoklady prosperity i dalších generací. Dobrý hospodář počítá několik desetiletí dopředu, a to zejména v souvislosti se zachováním kvality půdy a její úrodnosti.

Pneumatické rozmetadlo hnojiv – TerraGator Airmax 2000
Pneumatické rozmetadlo hnojiv – TerraGator Airmax 2000
Vápnění – Terragator 3244
Vápnění – Terragator 3244
TerraGator 1603
TerraGator 1603
Diskuze nad aplikačními mapami
Diskuze nad aplikačními mapami
Rogator 618 – Technika pro variabilní aplikaci N
Rogator 618 – Technika pro variabilní aplikaci N
Autor: Ing. Luboš Novotný, Ing. Marie Novotná, Ing. Klára Novotná
Foto: Ing. Soňa Jelínková

Nové

Úbytek účinných látek znamená úbytek přípravků

Zveřejněno 23.9. Na mysli mám samozřejmě úbytek přípravků na ochranu rostlin (dále POR). Je s podivem, že se tak děje pouze v zemědělské oblasti. Nic podobného se neděje například v průmyslu farmaceutickém, ani kosmetickém. Přitom chemie v našich životech je… jít na článek

Je recyklování vyčištěných splaškových vod v závlahách potřebné a žádoucí?

Zveřejněno 19.9. V dnešní době se hodně řeší otázka recyklace odpadních vod. Jde o to zamezit poškozování vodních ekosystémů a zatěžování životního prostředí nežádoucími cizorodými látkami označovanými jako „prioritní polutanty“. Článek přináší přehled současného… jít na článek

Zajímavé exponáty z brněnských veletrhů

Zveřejněno 21.8. Největší veletrh ve střední Evropě vždy přinese pohled na nespočet techniky různých výrobců a značek. Pár zajímavých exponátů si přiblížíme v tomto článku, dalším se podrobněji budeme věnovat v samostatných reportážích v tomto vydání a v… jít na článek