Dnes je 24.11. – svátek slaví Emílie

Pozvánka na 1. středoevropské mistrovství v orbě Zábřeh

Zveřejněno: 12. 5. 2016

Po úspěšné organizaci krajských soutěží v orbě se výbor Společnosti pro orbu ČR, z.s. rozhodl rozšířit svoji aktivitu i na mezinárodní úroveň. Ve dnech 20. a 21. května 2016 se tak v Zábřehu (okres Šumperk) uskuteční spolu s krajským mistrovstvím také mistrovství středoevropské. Přítomni budou oráči z České republiky, Rakouska, Maďarska, Slovinska, Chorvatska a Polska.

Soutěžní orba má i u nás poměrně dlouhou tradici. Kvůli scelování polí po roce 1948 soutěžili naši oráči se svými kolegy v rámci spřátelených zemí s velkými traktory a pluhy až s osmi radlicemi, nicméně i v těchto dobách se mezinárodních soutěží v tzv. “západních„ zemích, kde probíhaly klasické soutěže, tak jak je známe i dnes, sporadicky účastnili i naši reprezentanti. V roce 1990 byla založena Společnost pro orbu v ČR, která kromě jiného také začala organizovat mistrovské soutěže v orbě podle mezinárodních pravidel.

V současné době se soutěží se ve dvou kategoriích - klasickými jednostrannými dvouradličnými pluhy a otočnými dvouradličnými pluhy. V našich podmínkách se na národní mistrovství nominují všichni přihlášení. V roce 2015 se poprvé obnovila tradice krajských soutěží. Uskutečnily se dvě. V Pardubickém a Libereckém kraji. Pro letošní rok je kromě této Středoevropské orby plánovaná organizace 4 krajských soutěží.

Středoevropské mistrovství v orbě Zábřeh
Středoevropské mistrovství v orbě Zábřeh

První ročník Středoevropského mistrovství v orbě

V roce 2015 byla po mnoha letech opět nastartována tradice krajských soutěží v orbě. Po úspěšné organizaci 1. ročníku v Pardubickém a Libereckém kraji se výbor Společnosti pro orbu ČR, z.s. rozhodl rozšířit svoji aktivitu i na mezinárodní úroveň. Po předběžných konzultacích, které vedl zástupce České republiky v mezinárodní společnosti pro orbu WPO Ing. Jan Cholenský v roce 2015 na MS v orbě v Dánsku, se zrodila myšlenka zorganizovat 1. ročník Středoevropské soutěže v orbě. Výběr lokality byl orientován do místa, kde již mezinárodní zkušenosti mají. Jistě si vzpomenete na velmi dobře uspořádané Mistrovství Evropy v orbě v roce 2009, které se uskutečnilo právě zde v Zábřehu.

Výbor Společnosti pro orbu ČR zahájil sérii jednání na úrovni ministerstva zemědělství, krajského úřadu Olomouckého kraje, města Zábřeh a hlavně se zástupci Střední školy sociální péče a služeb v Zábřehu. Na pozemcích Agrodružstva Zábřeh byla vybrána lokalita pro orbu a současně byli osloveni zástupci společnosti Navos, bez jejichž technické podpory by se soutěž nedala zorganizovat.

S možností zúčastnit se této soutěže byli osloveni zástupci oráčských organizací států Rakouska, Maďarska, Slovinska, Chorvatska a Polska. Po upřesnění otázek spojenýchpředevším s přepravou techniky, ubytováním a organizací vlastní soutěže, jejího hodnocení a dalších podrobností se zástupci oslovených států k soutěži přihlásili. Stejně tak jako Česká republika vítají přihlášené země toto mezinárodní setkání jako zkušenost poměřit svoje síly a využít soutěže k získávání zkušeností a dovedností, které mohou využít na mezinárodních soutěžích organizovaných společností WPO, jako je mistrovství Evropy a mistrovství světa v orbě.

Českou republiku na tomto klání budou reprezentovat naši soutěžící - Aleš Malý, rodák ze Zábřehu a Václav Milík, mnohonásobný mistr republiky. Současně máte ve výše uvedeném termínu možnost podpořit soutěžící 1. krajského mistrovství v orbě Olomouckého kraje. Toho se účastní především zástupci zemědělských škol, kteří brilantní dovednost v orbě teprve získávají.

Orba historickou technikou v podání Pavla Kocourka (foto: Jaroslav Jirkovec z Libuně)
Orba historickou technikou v podání Pavla Kocourka (foto: Jaroslav Jirkovec z Libuně)

Jak se bude v Zábřehu soutěžit

Každý soutěžící musí zorat jedno pole s tříletou vojtěškou. Pozemky měří 100x20 metrů, respektive 100 metrů na délku a na šířku 24 metrů na jedné straně a 16 metrů na druhé pro oboustranný pluh. Začíná se rozorávkou, která musí proběhnout za 20 minut. Pak se soutěž na hodinu zastaví a rozhodčí provedou posouzení. Povolená orba celého pozemku je 2 hodiny 40 minut, celkem tedy borci musí vše stihnout za tři hodiny. Hodnotí se úplnost proorání drnové pokrývky, nepřítomnost strniště či trávy, stejnorodost a rovnost hřebene, hloubka, nepřítomnost hrbolů, nepřítomnost stop kol traktoru, zpřístupněnost půdy pro osetí, ladnost a pravidelnost brázd a celá řada dalších parametrů. A pozor – měří se na centimetry a mnohdy i na milimetry a opravdu je to celé pěkná věda.

Václav Milík, mnohonásobný mistr republiky, při soutěžení v Dánsku
Václav Milík, mnohonásobný mistr republiky, při soutěžení v Dánsku

V čem jsou soutěže v orbě prospěšné

Jde o přehlídka umu, techniky i moderního hospodaření. Mistrovská klání v orbě, a to ať již na národní, nebo mezinárodní úrovni, jsou rovněž příležitostí pro ukázky nejen umu jednotlivých soutěžících, ale jsou také ukázkou možností a používané techniky moderního hospodaření v zemědělství. Díky tomu, že se tyto soutěže těší stále větší oblibě mezi veřejností, je možné na nich představit vše, co se dnes používá. Prezentuje se technika, která je v současnosti v mnoha případech sofistikovanější a vybavenější, ať již navigačními systémy, systémy prokluzu, kontrolou spotřeby, přesnými aplikačními systémy apod., než jsou třeba pro laiky více známé dálkové autobusy nebo kamiony. Pro řadu lidí je pak překvapivé zjištění, jaká technika je v zemědělství využívána.

Střední škola sociální péče a služeb, Zábřeh

Škola má v regionu dlouholetou tradici, ve své činnosti navazuje na tradice odborného zemědělského zahradnického vzdělávání. Během svého vývoje prošla několika přestavbami a modernizacemi.

Dnes je to střední škola disponující moderním vybavením a technikou pro kvalitní přípravu v nabízených oborech. Od svého založení se škola zaměřuje na výuku zahradnických a zemědělských oborů, postupem doby se zaměření školy rozšířilo zejména o studium pedagogických věd zaměřených na sociální a humanitární činnost zaměřenou na práci se sociálně nebo zdravotně postiženými lidmi. Škola rozšiřuje svou nabídku vzdělávání o gastronomické obory. Připravuje žáky ve studijních oborech Sociální činnost, v učebních oborech Kuchař – číšník, Zahradník, Zemědělec – farmář a v odpovídajících učebních oborech určených pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, v nástavbovém studiu Podnikání v denní i v dálkové formě. Zabezpečuje teoretické vyučování, praktické vyučování a výchovu mimo vyučování. Škola patří k největším zařízením v okrese Šumperk a působí pro celou spádovou oblast Moravy a část východních Čech.

Autor: Společnost pro orbu ČR, z.s.
Foto: Archiv společnosti

Nové

Úbytek účinných látek znamená úbytek přípravků

Zveřejněno 23.9. Na mysli mám samozřejmě úbytek přípravků na ochranu rostlin (dále POR). Je s podivem, že se tak děje pouze v zemědělské oblasti. Nic podobného se neděje například v průmyslu farmaceutickém, ani kosmetickém. Přitom chemie v našich životech je… jít na článek

Je recyklování vyčištěných splaškových vod v závlahách potřebné a žádoucí?

Zveřejněno 19.9. V dnešní době se hodně řeší otázka recyklace odpadních vod. Jde o to zamezit poškozování vodních ekosystémů a zatěžování životního prostředí nežádoucími cizorodými látkami označovanými jako „prioritní polutanty“. Článek přináší přehled současného… jít na článek

Zajímavé exponáty z brněnských veletrhů

Zveřejněno 21.8. Největší veletrh ve střední Evropě vždy přinese pohled na nespočet techniky různých výrobců a značek. Pár zajímavých exponátů si přiblížíme v tomto článku, dalším se podrobněji budeme věnovat v samostatných reportážích v tomto vydání a v… jít na článek