Slunečné počasí neodradilo zájemce o historickou techniku a v průběhu obou dnů daly tisíce lidí přednost krásným strojům před pobytem na koupališti.
Pomocníci
Zemědělské muzeum v Čáslavi, tedy lépe řečeno pobočka muzea, patří se svými sbírkami k největším v Evropě. Není divu, že si tolik zájemců o historii využití zemědělské techniky najde každoročně cestu na výstavu Pradědečkův traktor, která se letos konala již po dvanácté.
Nejnovější expozice nese název Dřinu strojům? Dřinu strojům! V ní je představen na pozadí rozvoje celé společnosti i vývoj používání zemědělské techniky a využití různých druhů energie pro pohon strojů. Na vlastní paže si každý mohl vyzkoušet pohon žentouru, případně dalších zařízení, která v raných dobách vzniku techniky pomáhala zemědělcům při jejich těžké práci.
Prohlédnout si tak lze ve své době moderní žentour, ale také rozvoj motorizace zemědělství v podobě vystavených traktorů českých výrobců v meziválečném období. Vidět tak můžeme známé traktory, které ve své době patřily k evropské a možná i světové špičce.
Stabilní motory
Posuňme se ale dále. V bývalých garážích vojenské posádky najdeme řadu tematicky rozdělených expozic. Stabilní motory různé velikosti i výrobců byly důležitým pomocníkem při pohánění zemědělské techniky na dvorech statků.
Pozdější vývoj vedl k umístění těchto motorů na podvozek, následně k začlenění do soustavy s převodovkou a přenosem výkonu na kola.
Sbírka traktorů
Nejstarší traktor sice v Čáslavi nenajdeme. Ale sbírka traktorů je skutečně úctyhodná. Ve dvou halách jsou soustředěny desítky traktorů, kterým vždy vévodí parní stroje, které bývaly důležitými pomocníky hlavně při orbě.
Poetická jsou hlavně jména dvou z nich – Přemysl a Libuše umístěné v hale s veterány pocházejícími z českých luhů a hájů, kde najdeme samozřejmě všechny vývojové stupně Zetorů, ale také „Pragovky”, Slavie, „Svoboďáky” i „Škodovky”. Neméně bohatá je i expozice zahraničních značek. Z nich jmenujme alespoň oblíbené Lanz Bulldog, John Deere, Farmall, McCormick, Deutz, Dieselross či Hanomag. Většina traktorů, i ze sbírek soukromých sběratelů, se představila i na předvadišti, kde je v pravidelných intervalech jejich hrdí majitelé předváděli přihlížejícím divákům. Nádherně zrekonstruované stroje zaujaly jak milovníky historické techniky, tak nejmenší návštěvníky, kteří rádi využili možnost svézt jako spolujezdci na těchto krasavcích.
Kromě traktorů ale byla připravena další samojízdná technika. Velký zájem, ostatně jako každý rok, poutaly parní stroje, které se projížděly po celém areálu muzea. Parní válce, parní nákladní automobil budí úctu jen svým rozvážným pohybem, umocněným jejich velikostí a zručností obsluhy.
Program pro nejmladší
Právě pro nejmladší návštěvníky byl připraven i doprovodný program. Už tradičně měli možnost si zasoutěžit na šlapacích traktorech. Nově se na výstavě Pradědečkův traktor prezentoval i Zemědělský svaz ČR se svým projektem Zemědělství žije!.
Stovky dětí si vyzkoušely své znalosti zemědělských strojů, zvířat a rostlin, prošly si naučnou stezku, případně získaly informace o základních zemědělských pracích. V kontextu s historickou technikou tak měly možnost porovnat práci v minulých letech a v současnosti. A ve své podstatě se na práci zemědělců v průběhu věků nic nemění, jen se liší ve větším využití strojů.