Dnes je 19.4. – svátek slaví Rostislav

Novinky v konstrukci zemědělských strojů

Zveřejněno: 1. 4. 2017

Moderní zemědělské stroje imponují velkými pracovními záběry a vysokou pracovní výkonností. Tyto parametry jsou ovšem spojeny i s vyššími požadavky na pevnost rámů strojů a tím zvyšující se celkovou hmotnost strojů.

Letošní výstava SIMA v Paříži jen mírně poodhalila, na co se výrobci zemědělských strojů pro zpracování půdy a setí zaměřují. Na výstavě SIMA se zdálo, jako kdyby výrobci zemědělských strojů chtěli nažhavit návštěvníky na podzimní výstavu zemědělské techniky Agritechnica v Hannoveru, kde jistě budou chtít všichni výrobci zemědělské techniky představit své nejžhavější novinky. Jak jsem již předeslal v úvodním odstavci tohoto článku, se zvyšujícími se pracovními záběry a s neustále vyššími požadavky na výkonnost zemědělských strojů, vzrůstá i celková hmotnost strojů. Zvyšující se hmotnost strojů nepříznivě působí nejen na půdní strukturu, kterou nadměrně utužuje, ale hmotnost strojů naráží i na legislativní problémy jako je například maximální přípustná hmotnost na nápravy strojů.

Výrobci zemědělských strojů se snaží optimalizovat konstrukční provedení rámů svých strojů v kombinaci s použitím materiálů, které mají odpovídající pevnost pro práci v těžkých pracovních podmínkách a zároveň jsou přínosem i z hlediska odlehčení stroje.

Plastové komponenty

Musím konstatovat, že mě až překvapilo využití plastových komponent na prakticky všech zemědělských strojích pro zpracování půdy, secích strojích atd. Dlouhým vývojem prošly stírací škrabky kotoučových secích botek. Velké množství výrobců secích strojů používá plastové stírací škrabky kotoučových secích botek, které mohou být osazeny karbidovými destičkami pro zvýšení životnosti stíracích škrabek. Výhodou takového provedení stíracích škrabek spočívá v konstantním přítlaku škrabek ke kotoučům secích botek.

Plastové provedení výsevních válečků secích strojů se dá považovat za standardní provedení, které využívá prakticky každý výrobce secích strojů, ale řada předních výrobců secích strojů nahrazuje kovová dávkovací ústrojí pro dávkování osiv popřípadě hnojiv za plastové provedení. Další komponentou procházející odlehčovací kůrou je nahrazení kovových skříní ventilátorů u pneumatických secích strojů za plastové provedení.

Dnes se zcela běžně můžete setkat také s plastovým provedením distančních podložek hydraulických válců. Ty zajišťují konstantní polohu hydraulických válců například při hydraulickém nastavení pracovní hloubky strojů pro zpracování půdy.

Autonomní navádění kultivačních jednotek

Za trend ve vývoji zemědělské techniky pro meziřádkovou kultivaci širokořádkových plodin lze považovat autonomní navádění kultivačních jednotek do meziřádkového prostoru. Stroje pro meziřádkovou kultivaci jsou vybaveny systémem CULTI CAM od společnosti Claas, který snímá řádky rostlin a na tomto základě posouvá nosník s kultivačními jednotkami příčně ke směru jízdy. Dochází pak k dokonalé kultivaci meziřádkového prostoru a k jeho provzdušnění. Někteří výrobci strojů pro meziřádkovou kultivaci ještě doplnili tento systém o navádění pomocí navigace, což umožňuje zvedání jednotlivých kultivačních jednotek z pracovního záběru, aby nedocházelo k vyplečkování zemědělských plodin na souvratích.

Závěr

Je zřejmé, že výrobci zemědělské techniky se snaží snížit celkovou hmotnost strojů jak optimalizací konstrukčního řešení nosných rámů, tak i optimalizací materiálového složení nosných rámů. Úsporu výrobci hledají také v nahrazování některých kovových komponent za plastové provedení, které sníží hmotnost stroje, ale také znamená leckdy finanční úsporu a určitou flexibilitu. Je nutné dodat, že se stále jedná o zemědělskou techniku, která pracuje ve velmi náročných pracovních podmínkách (abrazivní vlastnosti půdy, prach, sluneční svit apod.), které mohou hrát významnou roli v životnosti plastových komponent.

Autor: Ing. Václav Křepčík
Foto: Archiv autora

Nové

Úbytek účinných látek znamená úbytek přípravků

Zveřejněno 23.9. Na mysli mám samozřejmě úbytek přípravků na ochranu rostlin (dále POR). Je s podivem, že se tak děje pouze v zemědělské oblasti. Nic podobného se neděje například v průmyslu farmaceutickém, ani kosmetickém. Přitom chemie v našich životech je… jít na článek

Je recyklování vyčištěných splaškových vod v závlahách potřebné a žádoucí?

Zveřejněno 19.9. V dnešní době se hodně řeší otázka recyklace odpadních vod. Jde o to zamezit poškozování vodních ekosystémů a zatěžování životního prostředí nežádoucími cizorodými látkami označovanými jako „prioritní polutanty“. Článek přináší přehled současného… jít na článek

Zajímavé exponáty z brněnských veletrhů

Zveřejněno 21.8. Největší veletrh ve střední Evropě vždy přinese pohled na nespočet techniky různých výrobců a značek. Pár zajímavých exponátů si přiblížíme v tomto článku, dalším se podrobněji budeme věnovat v samostatných reportážích v tomto vydání a v… jít na článek