Multifunkční kloubové nakladače s hmotností od 1,5 do 2,5 tuny se stále více osvědčují také v zemědělství. Na menších farmách a statcích častokrát přebírají práci po smykem řízených nakladačích, oproti kterým jsou obratnější a mají nižší spotřebu. A právě díky své konstrukci spočívající ve středovém zalomení stroje, díky níž se dokáží hbitě pohybovat v opravdu malém prostoru, mohou být oproti „smykáčům” i o stovky kilogramů lehčí.
Jeden takový, český šikula DAPPER 5000 [1] vyráběný firmou VOP CZ v Šenově u Nového Jičína, byl zapůjčen na vyzkoušení Střední škole zemědělské a přírodovědné z Rožnova pod Radhoštěm do jejího statku na Hradisku. Jelikož se osvědčil, byl místo předváděcího kusu dovezen zbrusu nový, u kterého oproti testované verzi došlo k několika vylepšením, z nichž nejpodstatnější je upravený hydraulický systém pojezdu výrazně zlepšující trakci při jízdě v blátě a na jiných nezpevněných terénech.
Tento nový Dapper se představil při celé řadě činností s různým pracovním příslušenstvím. K vidění byly zemní práce s lopatou „klapačkou”, manipulace s balíky, vyvážení chlévské mrvy nebo úklid cesty rotačním smetákem. Jaké práce stroj vykonával, dokumentují též doprovodné fotografie.
Hbitý pomocník
Ve stručnosti si ale také představme samotný multifunkční nakladač a nosič nářadí DAPPER 5000. Jde o stroj s hmotností cca 1 650 kg, o rozměrech 2 890 × 1 260 × 2 130 mm (délka × šířka × výška). Pohon zajišťuje dieselový motor Kubota o výkonu 26,5 kW spolu s hydrostatickým náhonem všech kol. Obsluha může volit z dvojice režimů práce × jízda.
Hlavní výhodou je, jak už bylo zmíněno, především kloubové řízení, které poskytuje oproti smykovému lepší ovladatelnost v těžkém terénu. Kloubové řízení má mimo to vyšší transportní rychlost, je provozně ohleduplnější jak k pneumatikám, tak k podkladovému povrchu (chodníky, trávníky). Vzhledem k podstatně nižší spotřebě má také výrazně ekonomičtější a ekologičtější provoz.
Dapper je vybaven zvedacím teleskopickým ramenem s univerzálním rychloupínačem určeným pro připojení přídavných zařízení, jako jsou např. lopata, lžíce, podkop, sněhová fréza či pluh, rotační sekačka apod., takže jej lze využít celoročně. Výhodou je kompatibilita upínacího zařízení jež umožňuje používat přídavná, zařízení od různých výrobců. Přestože vysoká kabina může mást, je stroj díky nízko uloženým agregátům (nízké těžiště) a kloubu s jedním stupněm volnosti při práci stabilní.
Práce na statku
Ekologicky hospodařící školní statek Hradisko celkově hospodaří na 84,25 ha půdy (5,03 ha orná půda, 79,22 ha pastviny) [2]. Orná půda je využívána pro pěstování plodin pro potřeby statku, na pastvinách se prohání skot spolu s ovcemi. Nechybí ani několik prasat, drůbež a králíci. V době naší návštěvy se na statku nacházela i jedna lama. Statek slouží jako pracoviště pro praktickou výuku žáků školy v maturitním oboru Agropodnikání a v učňovském oboru Zemědělec-farmář.
Hospodaření je založené na zásadách etického přístupu vůči chovaným zvířatům (welfare), ochrany životního prostředí, zachování biodiverzity (rozmanitosti rostlinných a živočišných druhů), šetření neobnovitelných zdrojů, ochraně zdraví populace, ale i udržení zaměstnanosti v zemědělství a na venkově.
Současná pracovní náplň Dapperu spočívá především v manipulaci s balíky siláže a ve vyvážení chlévské mrvy. Osazen zemním vrtákem byl též využit při vrtání děr pro sloupky plotu na pastvině. Veškeré práce se strojem provádějí též samotní studenti, kteří se tak v rámci výuky naučí Dapper ovládat, což je zakončeno absolvováním závěrečného testu zručnosti operátora.
Dapper se jeví jako ideální pomocník na všech podobně velkých farmách (malá až střední velikost). Díky množství příslušenství a ideální hmotnosti zvládne hravě běžnou práci kolem statku. Zároveň je ale třeba respektovat jeho nosnost a ostatní technické vlastnosti. Manipulovat s 2t paletami či nahradit velké teleskopické 5tunové nakladače nedokáže.
Literatura:
[1] Multifunkční nakladač a nosič nářadí DAPPER, www.dapper.cz
[2] Ekologicky hospodařící školní statek Hradisko, www.szesro.cz