Společnost pro orbu České republiky, se kterou technická škola spolupracuje, má tradici již 25 let. Krajská mistrovství jsou ale novinkou, o kterou se zasadili právě oráči z Litomyšle. „Chceme udělat tzv. otevřené krajské mistrovství Pardubického kraje. Společně s Agrární komorou hodláme pořádat již od roku 2016 krajská mistrovství i v jiných krajích,” sdělil Jan Cholenský, předseda Společnosti pro orbu. A důvod, proč základní kámen nové tradice položí právě na Litomyšlsku, je jasný. „Máme tady šikovnou školu a šikovný lidi,” řekl Jan Cholenský. Právě technická škola totiž v roce 2013 uspořádala úplně první krajskou soutěž a vloni v nové tradici pokračovali. Studenti reprezentovali školu i na mistrovství republiky. Jedná se o Otevřené mistrovství Pardubického kraje v orbě, kdy úspěšní oráči získají krajské medaile. „Zkušenosti mladým oráčům na místě předají mistři orby Václav Milík a Aleš Malý. Oba jsou několikanásobní mistři České republiky a mají rovněž tituly z mistrovství světa i Evropy v orbě,” uvedl Lukáš Staněk, učitel z litomyšlské technické školy, který se zasadil o obnovení krajské soutěže a pořádání mistrovství v orbě v Dolním Újezdu. Program na poli byl 26. června přístupný i široké veřejnosti. Oráči se pustili do práce v 11 hodin. Krajskou soutěž v orbě pořádá Společnost pro orbu ČR, ZD Dolní Újezd, Střední škola zahradnická a technická Litomyšl, obec Dolní Újezd a Okresní agrární komora Svitavy.
Historie
Soutěžní orba má i u nás poměrně dlouhou tradici. Bohužel po roce 1948 došlo v našem zemědělství ke změně systému hospodaření s půdou, kdy vzniklé velké plochy po scelování polí byly znát i v následujících letech v jednotlivých disciplínách soutěžní orby. Naši oráči tak soutěžili se svými kolegy v rámci spřátelených zemí s velkými traktory a pluhy až s osmi radlicemi, aby deklarovali sílu a úspěchy socialistického hospodaření. V roce 1991 byla založena Společnost pro orbu v ČR, která kromě jiného také začala organizovat mistrovské soutěže v orbě podle mezinárodních pravidel.
Současnost
Dnes se soutěží ve dvou kategoriích – s klasickými jednostrannými dvouradličnými pluhy a otočnými oboustrannými dvouradličnými pluhy. V našich podmínkách se na národní mistrovství nominují všichni přihlášení. Na našich soutěžních kláních se účastní zhruba dvacet pět soutěžících. Například v sousedním Rakousku, kde jsou pořádána mistrovství jednotlivých spolkových zemí, souběžně orá přibližně sedmdesát soutěžících, kteří chtějí i tímto prostřednictvím ukázat svůj um. Klasické pluhy zde totiž oráči používají nejen při těchto příležitostech, ale také na svých farmách k běžné práci. U nás ale máme přeci jen ještě jednu ne zcela běžnou soutěžní disciplínu. Již od roku 2000 se totiž koná Mistrovství ČR v orbě koňským potahem.
Vraťme se ale k systému mistrovství světa. Soutěž pořádá od roku 1953 Světová oráčská organizace (WPO, World Ploughing Organization) a je volně přístupná oráčům z celého světa, kdy každá členská země do ní může vyslat dva zástupce, kteří se kvalifikovali v národním mistrovství. Není stanoven žádný věkový limit a se svými stroji tak soutěží lidé nejrůznějšího věku.
Letošní ročník v ČR
Mistrovství v orbě se v letošním roce rozšířilo o další kolo, které napomáhá ke zkvalitnění vlastní oráčské soutěže organizované dle nových pravidel od roku 1991. V pátek 26. 6. 2015 se na pozemcích v katastru obce Vidlatá Seč, které spadají pod Zemědělské družstvo Dolní Újezd u Litomyšle, uskutečnilo 1. otevřené Krajské mistrovství v orbě Pardubického kraje a bylo zde navázáno na letitou tradici z minulého období i na model v organizování oráčské soutěže například sousedního Rakouska. Za výrazné pomoci radního Pardubického kraje Ing. Václava Kroutila, ředitele Zemědělského družstva Dolní Újezd Ing. Jiřího Jeřábka a Ing. Lukáše Staňka ze Střední školy zahradnické a technické v Litomyšli byla ve spolupráci se Společností pro orbu ČR zahájena vlastní soutěž. Osm soutěžících ve třech kategoriích – orba historickou technikou, orba dvouradličným otočným pluhem a dvouradličným klasickým pluhem – se utkalo o krásný pohár a několik hodnotných cen, ale hlavně o titul Krajského mistra.
Jak se vlastně soutěží?
Každý soutěžící musí zorat jedno pole se strništěm. Pozemky měří 100 × 20 metrů, respektive 100 metrů na délku a na šířku 24 metrů na jedné straně a 16 metrů na druhé pro oboustranný pluh. Začíná se rozorávkou, která musí proběhnout za 20 minut. Pak se soutěž na hodinu zastaví a rozhodčí provedou posouzení. Povolená orba celého pozemku je 2 hodiny 40 minut, celkem tedy borci musí vše stihnout za tři hodiny. Hodnotí se úplnost proorání drnové pokrývky, nepřítomnost strniště či trávy, stejnorodost a rovnost hřebene, hloubka, nepřítomnost hrbolů, nepřítomnost stop kol traktoru, zpřístupněnost půdy pro osetí, ladnost a pravidelnost brázd a celá řada dalších parametrů. A pozor – měří se na centimetry a mnohdy i na milimetry a opravdu je to celé pěkná věda.
Vítězové 1. otevřeného mistrovství Pardub. kraje
Z celkového vítězství se radoval Tomáš Müller z vysílající organizace SZeŠ Čáslav s traktorem Zetor a pluhem Kverneland. Mistrem Pardubického kraje v orbě klasickým oboustranným pluhem se stal student SŠZAT z Litomyšle Jan Boštík. V kategorii otočný oboustranný pluh zvítězil Dušan Mihalík z vysílající organizace Zemědělská škola Kamenice. Mistrem kraje v této kategorii se stal opět student litomyšlské školy Jaroslav Fendrych. V kategorii Historická technika zvítězil Pavel Kocourek z AMK Vyskeř z Libereckého kraje. Soutěž z pohledu diváků i pořadatelů byla velmi vydařená. Získané zkušenosti mohou účastníci využít při Mistrovství republiky v orbě, které se uskuteční 10. 10. 2015, jehož generálním partnerem je společnost CEREA, a.s. Pardubice.
Mistrovství v orbě – přehlídka umu, techniky i moderního hospodaření
Mistrovská klání v orbě, a to ať již na národní, nebo mezinárodní úrovni, jsou rovněž příležitostí pro ukázky nejen umu jednotlivých soutěžících, ale jsou také ukázkou možností a používané techniky moderního hospodaření v zemědělství. Díky tomu, že se tyto soutěže těší stále větší oblibě mezi veřejností, je možné na nich představit vše, co se dnes používá. Prezentuje se technika, která je v současnosti v mnoha případech sofistikovanější a vybavenější, ať již navigačními systémy, systémy prokluzu, kontrolou spotřeby, přesnými aplikačními systémy apod., než jsou třeba pro laiky více známé dálkové autobusy nebo kamiony. Pro řadu lidí je pak překvapivé zjištění, jaká technika je v zemědělství.