Firma AGRI-PRECISION uvedla na trh zcela unikátní systém holandské firmy eFarmer. Jedná se o zcela ojedinělé a velmi komplexní využití standardního tabletu v kombinaci s precizním satelitním přijímačem. Sestava se skládá z tabletu, robustního držáku a precizního přijímače GPS i GLONASS satelitů. Jedná se o stejný přijímač, který se běžně používá u autopilotů a poskytuje přesnost jízda–jízda 15–20 cm. V čem je to však tak výjimečné? Představme si to na následujících příkladech z praxe:
Řádková navigace pro rozmetání a postřiky
V tabletu je instalována aplikace eFarmer, která obsahuje navigační prostředí. V navigaci již jsou nahrané veškeré hranice půdních bloků z LPIS, je tam seznam strojů s rozměry. Zvolím záběr stroje, vyberu ze seznamu pole a navigační linii a mohu začít pracovat. Navigační režimy jsou klasické A-B přímka nebo křivka, ale i v této kategorii ojedinělé navigování dle hranice pole. Díky funkci plánování práce mohu zadat, na kterých půdních blocích práci budu provádět a jakou dávku aplikovat. Okamžitě je spočítáno celkové potřebné množství materiálu. Během práce vidím, jaké množství již bylo aplikováno a kolik zbývá. Po skončení práce se automaticky vytvoří výkaz se všemi údaji a je k dispozici na serveru eFarmer ke stažení. Po skončení práce si mohu na PC kdykoliv stáhnout zpětně výkazy bez nutnosti připojování se k navigaci, nebo exportu/importu pomocí USB. Vše je automaticky synchronizované s kanceláří.
Kontrola hranic půdních bloků
Automatická synchronizace s kanceláří přináší spoustu funkcionalit. Mezi ně patří i možnost velmi jednoduchého importu hranic půdních bloků z LPIS. Jednoduše po přihlášení do svého účtu LPIS si stáhnu vlastní půdní bloky a pár kliky je naimportuji do aplikace eFarmer v PC. Půdní bloky se poté zcela automaticky objeví v navigaci během pár okamžiků, ať se nachází kdekoliv. Mohu tak importovat půdní bloky z LPIS nebo vlastní hranice a lokality nebo zakreslovat na mapě lokality, které jsou pro mě zajímavé. Tyto lokality se automaticky promítají do tabletu. Funguje to i obráceně. Pokud řidič v navigaci nějakou lokalitu zaznamená objezdem pozemku, nebo ručním zakreslením, tak se projeví za chvíli v kanceláři. Možnosti využití této funkcionality jsou široké. Může to být jednoduchá kontrola hranic půdních bloků existujících, nebo nových, zaznamenání zájmových oblastí, nebezpečných nebo zakázaných zón. S pomocí kancelářského software WyQuest, dodávaného naší firmou, je možno zakreslovat jakékoliv lokality na podkladech map LPIS (zakázané zóny, biokoridory, erozní pásy atd.). Tyto lokality je poté možno zasílat řidiči do stroje i v průběhu práce.
Řidič hledá správné pole
Aplikace eFarmer disponuje standardně i podkladními mapami silniční sítě a fotomapami Google. Jsou tak jasně zřetelné veškeré okolnosti (mostky, místo vjezdu na pole, překážky, remízky atd.). Současně jsou zobrazeny hranice půdních bloků. Barevně je možno mít rozlišeny plodiny na jednotlivých půdních blocích, tedy osevní plán. Když dostane řidič pokyn stříkat např. jen pšenice označené žlutě, tak díky navigaci najede jen na „žluté” půdní bloky a ne na „zelené” (jiná plodina). Vedoucí pracovník může řidiči připravit plán práce tím, že zadá, které půdní bloky se mají stříkat, jakou dávkou a jaký má kde být namíchán tank mix. Řidič po příjezdu na daný pozemek vidí na mapě, že je na správném místě a že zde má nastavit dávku a tank mix dle předpisu. Odpadají hledání v seznamech, dohady po telefonu atd. Po skončení práce dostává vedoucí pracovník automaticky výkaz o provedené práci.
Zde jsou uvedeny jen některé modelové situace využití systému. Jedná se však o otevřenou platformu s velkým množstvím možností využití jak řidiči, tak vedoucími pracovníky. V přípravě jsou již další funkcionality a některé z nich již budeme moci ukázat na veletrhu Techagro v Brně v pavilonu B, stánek 012.