Dnes je 24.11. – svátek slaví Emílie

Kompaktní nakladač Liebherr – malý, velký pomocník

Zveřejněno: 14. 12. 2015

Každý, kdo vlastní kompaktní nakladač Liebherr, si na něm našel různé vlastnosti, pro které si tento stroj vybral, ale zatím všichni majitelé a strojníci se shodli na jednom: Tento stroj má neuvěřitelnou sílu jak na pojezdu, tak na pracovní hydraulice.

Před nedávnem jsem navštívil jeden podnik na Pelhřimovsku, kde mají kromě nakladače střední třídy Liebherr L 538, taky jeho menšího brášku L 506 Compact. Bylo již kolem páté hodiny odpolední, v podniku byl klid a stroje už chladly po celodenní práci pod přístřešky a v kolnách. Na konci areálu se však rozléhal zvuk mně dobře známého kompaktního nakladače Liebherr, který jako první kolem čtvrté hodiny ranní vyjíždí, aby se postaral o krávy ve stájích a až do večerních hodin takto usilovně pracuje.

Přednosti kompaktních nakladačů

Tyto malé nakladače paradoxně přes svou velikost mají asi největší roční nájezdy motohodin ze všech strojů v zemědělských podnicích vůbec. Musejí být neustále práce schopné a musejí udělat, naložit, nastlat, přihrnout, přizvednout a postrčit úplně cokoliv a úplně kdekoliv. Celkem nejednoduchý úkol! Kompaktní nakladače Liebherr se stávají stále oblíbenějšími právě proto, že všechny tyto úkoly zvládají bez obtíží a bez zbytečných prostojů. Tyto malé nakladače mají s těmi velkými Liebherry společné např. to, že se u nich pravidelný servis (vč. výměny motorového oleje) provádí vždy v intervalu 500 mth. Navíc díky jejich jednoduché konstrukci, ale zároveň až naddimenzované robustnosti a materiálové kvalitě se jim prakticky nestává, že by stály a čekaly na opravu. Kdo měl možnost podívat se do výrobního závodu čelních kolových nakladačů Liebherr v rakouském Bischofshofenu, mi dá za pravdu, že tyto malé stroje vznikají ve stejné fabrice, jako ty největší lomové mašiny. Už jen samotné materiály – z jedné kovové plotny určité tloušťky se vypalují díly pro všechny typy nakladačů Liebherr od 5 t do 32 t. Tzn. stejné „železo”, které tvoří výložník malého nakladače, nalezneme např. v rámu nesrovnatelně větší lomové mašiny. A pojďme dál, i automatické svářečky v některých dnech pracují na velkých strojích a potom ve stejné kvalitě svaří výložník a rám Vašeho kompaktního nakladače, který bude 8 až 16 hodin denně dřít v náročných podmínkách živočišné výroby. Občas, když vidím, co musí kompakty zvládnout při nasazení v zemědělství, si říkám, které nasazení je vlastně náročnější – lomové nebo to zemědělské?

Využití

Ale pojďme zpět do stájí. Široká škála použití kompaktních nakladačů Liebherr je dána také množstvím nářadí, které tyto stroje používají. Často jsou nasazovány s lopatou nebo vidlemi s hydraulickým přidržovačem, aby dokázaly vykousnout hlubokou a ušlapanou podestýlku, uchopit a převézt balík, nastlat volnou slámu nebo vykousnout siláž a naložit ji do krmného vozu. Pro vyhrnování a převážení tekutější chlévské mrvy nebo nakládku sypkých krmných směsí se používá běžná lopata s břitem, kterou ale „kompakt” zavře do vodorovné polohy (břit i záda lopaty jsou v rovině), aby nedocházelo k vytékání nebo vysypávání materiálu z lopaty při převozu. Pro práci s balíky existují dva adaptéry: kleště na kulaté balíky, které unesou 2 až 3 balíky slámy, sena ale i senáže a vidle na hranaté balíky. Z praxe víme, že i nejmenší L 506 nastohuje v kolně 7 půltunových hranatých balíků na sebe a to tak, že na čtyři balíky postaví další tři o celkové hmotnosti 1,5 t. Pro nakládku do vyšších krmných vozů nebo návěsů používají kompakty vysokovýklopnou lopatu, se kterou dosáhnou břitem plně vyklopené lopaty 3,7 m u L 506 a 3,9 m u L 508 od země. Dokonce v jednom podniku zastupoval kompakt i manipulátor při nakládce zrna do návěsu za tahačem. Hodně oblíbeným adaptérem bývá také aktivní smeták s kropením, kterým se pohodlně čistí komunikace u výjezdu z polí. A v neposlední řadě je to také radlička na přihrnování krmiva se stavitelným úhlem. Všechny tyto adaptéry jsou vyměnitelné během krátké chvíle, jelikož kompaktní nakladače Liebherr jsou již ve standardní výbavě osazeny hydraulickým rychlovýměnným zařízením.

Příhradová konstrukce výložníku

A co příhradová konstrukce výložníku? Výhoda nebo handicap? Za nás jednoznačně výhoda. Teleskopický výložník sice dosáhne do větší výšky, ale za cenu toho, že musí mít hodně malou lopatu, aby ji ve výšce unesl i s materiálem a nebránil mu v práci přetěžovák nebo mu nehrozilo, jak se říká „otočení na boudu”. Ve většině případů, kdy stroj vyhrnuje, nastýlá nebo nakládá krmný vůz, je v tomto případě nakladač s teleskopickým výložníkem handicapovaný malým nářadím a práce mu tak trvá nesrovnatelně déle. Většina lopat u této velikosti nakladačů má šířku kolem 2 m. To je hodně velká páka, když si představíte, že jsou neseny 30 cm širokým tubusem výložníku o tloušťce plechu cca 5 mm. Tady pak narážíme na problémy s torzní tuhostí, tedy odolností proti kroucení. Oproti tomu zkuste zakroutit příhradovým výložníkem, který se skládá ze dvou masivních, několikrát pevně propojených ramen. Dostatečnou výšku vyložení pak zajistí již zmiňovaná vysokovýklopná lopata o objemu 1,0 m3 u L 506 a 1,2 m3 u L 508 obě pro materiál o hmotnosti 1 t/m3. Vždyť u velkých kloubových nakladačů se dnes už nic jiného než vysokovýklopné lopaty téměř nepoužívá.

A jako třešničku na dortu si necháme spotřebu. Mnozí z Vás vědí, že jiná mechanizace používaná při práci ve stájích polkne i kolem 6 l za hodinu práce. U malých nakladačů tato spotřeba bývá zpravidla stejná, s jednou výjimkou. A to jsou kompaktní nakladače Liebherr! Zeptejte se těch, kteří tyto stroje mají ve svých podnicích, že spotřeba 2,5 až 3,5 l za hodinu práce je rozmezí, ve kterém se pohybují při jakýchkoliv pracích. Je holt znát, že německá značka Liebherr umí i v široké konkurenci u těchto malých a jednoduchých strojů nabídnout ještě něco navíc!

Výrobní závod kolových nakladačů Liebherr v srdci rakouských Alp
Výrobní závod kolových nakladačů Liebherr v srdci rakouských Alp
Autor: Ing. Martin Gaľa
Foto: Archiv školy

Nové

Úbytek účinných látek znamená úbytek přípravků

Zveřejněno 23.9. Na mysli mám samozřejmě úbytek přípravků na ochranu rostlin (dále POR). Je s podivem, že se tak děje pouze v zemědělské oblasti. Nic podobného se neděje například v průmyslu farmaceutickém, ani kosmetickém. Přitom chemie v našich životech je… jít na článek

Je recyklování vyčištěných splaškových vod v závlahách potřebné a žádoucí?

Zveřejněno 19.9. V dnešní době se hodně řeší otázka recyklace odpadních vod. Jde o to zamezit poškozování vodních ekosystémů a zatěžování životního prostředí nežádoucími cizorodými látkami označovanými jako „prioritní polutanty“. Článek přináší přehled současného… jít na článek

Zajímavé exponáty z brněnských veletrhů

Zveřejněno 21.8. Největší veletrh ve střední Evropě vždy přinese pohled na nespočet techniky různých výrobců a značek. Pár zajímavých exponátů si přiblížíme v tomto článku, dalším se podrobněji budeme věnovat v samostatných reportážích v tomto vydání a v… jít na článek