Stále více jsou vyhledávány zařízení spalující alternativní paliva, mezi která patří nejen pelety dřevní nízké kvality, ale např. pelety ze slámy nebo sena. Zemědělská výroba s sebou ovšem přináší i odpad vznikající při produkci a třídění plodin, čímž mohou být materiály rostlinného původu jako zlomky semen, povrchové vrstvy semen, nestandardní semena, plevy, pluchy, osiny, kousky ostatních částí rostlin, semena plevelů a nekulturních rostlin.
Pro využívání těchto zdrojů tepla pro vytápění hospodářských budov nebo i rodinných domů hraje významnou roli několik faktorů, mezi něž patří i čisté skladování a především výhřevnost. Ta se u pelet z biomasy se svými 15 až 17 MJ/kg řadí mezi uhlí.
Tradiční značkou kotlů, které umožňují spalování alternativních druhů paliv včetně obilovin s vysokou účinností s eliminací spékání paliva na hořáku a vzniku nežádoucí strusky, která může bránit rovnoměrnému provzdušnění paliva, je značka VERNER.
Společnost Verner SK s.r.o. uvádí na trh automatický kotel s označením Verner A602. Tento kotel s moderní konstrukcí a ovládací jednotkou navazuje na úspěšný automatický kotel Verner A501, který také umožňoval spalování spékavých druhů paliv díky speciální konstrukci pohyblivého roštu hořáku.
Výhody a vybavení
Nový kotel s moderním designem VERNER A602 disponuje regulovatelným výkonem od 18 do 59 kW. Cílem jeho konstruktérů byl výrobek umožňující úsporné, ekologické a hlavně komfortní vytápění rodinných domů, bytových jednotek, zemědělských budov, výrobních hal, škol, skladů dílen, malých provozoven a podobných objektů v souladu s platnými normami upravujícími ekologické spalování při dodržování maximálních povolených hodnot emisí. Vestavěná řídící jednotka provozu kotle umožnuje spojení více kotlů v řadě do tzv. kaskády, pro dosažení společného výkonu až 300 kW. Při použití dřevních pelet dosahuje parametrů nejvyšší 5. emisní třídy dle ČSN EN 303-5:2013.
Srdce kotle tvoří nově vyvinutý deskový hořák unikátní konstrukce, jehož vývoj byl založen na zkušenostech a poznatcích provozních vlastností hořáků, kterými byla vybavena starší generace automatických kotlů VERNER A251 a A501. Použitím jednotahového výměníku se odstraňuje nepříjemné čištění popela z obratové komory a z prostoru pod roštem, jak tomu bylo u starších typů.
Standardně je kotel vybaven automatickým čištěním teplosměnných výměníku spalin prostřednictvím pohyblivých turbulátorů ve všech trubách výměníku v předem naprogramovaných intervalech bez zásahu obsluhy.
Automatické zapálení paliva probíhá horkovzdušným systémem. Pohyblivé desky hořáku zabraňují nejen usazování strusky na ploše roštu, ale pohyby desky zajišťují postupné posouvání hořícího paliva a následně i popela k okraji hořáku, odkud je automaticky vynášen do externí popelnice umístěné vedle kotle.
Provoz kotle kontroluje integrovaná moderní řídící jednotka s intuitivním ovládáním prostřednictvím dotykového displeje. Tato zároveň umožňuje připojení do internetové sítě pro možnost vyžití dálkového dohledu a řízení z PC, tabletu nebo inteligentních mobilních telefonů.
I bez nutnosti instalace nadřazených systémů umí řídící jednotka kotle ovládat několik otopných okruhů, akumulačních zásobníků, ohřev užitkové vody a řízení kaskády více kotlů a je možno jej propojit se solárním systémem.
Kotel je na trh dodáván jako sada – kotel včetně řídící jednotky a popelnice, šnekový podavač a zásobník paliva o objemu 700 l. Zásobník lze na přání vyměnit za zásobník většího objemu, popřípadě big-bag.