Německý výrobce traktorů, sklízecích mlátiček, řezaček a příslušenství se může za chvíli stát výrobcem robotů. Důkazem je projekt MARS. Název projektu vznikl ze zkratky Mobil Agricultural Robot Swarms – navzdory možným prvotním očekáváním se tedy v rámci projektu nepotkáte s žádnými meziplanetárními vozítky.
Firma Fendt ve spolupráci s německou univerzitou pracuje na projektu využití autonomních robotů na poli. Výzkumný projekt MARS, který je financován Evropskou unií v rámci programu FP7 a je součástí projektu Echord++, trvá už 18 měsíců a blíží se ke konci. V rámci projektu se pracovalo na vývoji malých robotických zařízení, která mají nahradit traktory. Roboti mají být primárně určeni k setí plodin.
Dokumentace procesu osetí
Fendt zdůraznil, že každé zaseté semeno se může dokumentovat pomocí tzv. „cloudu”. Během práce ukládá robot zeměpisné souřadnice každého semene. Fendt oznámil, že pokud robot z nějakých důvodů selže, přebírají jeho práci ostatní roboti, kteří zajistí, aby bylo pole oseto celé. Souřadnice semen mohou posloužit dalšímu vyhodnocení – např. k plánování hnojení.
Malí, ale šikovní
Roj robotů pracuje samostatně, efektivně a s velkou přesností. Roboti jsou poháněni elektřinou a kontrolováni prostřednictvím tabletu. Mají jednoduchý design a konstrukci a předpokládá se tedy, že budou produktivní a spolehliví. Dále mají nízkou hmotnost, díky níž omezí zhutnění půdy.
Jak vůbec budou fungovat? Automobil nebo traktor s přívěsem přijede na pole, kde roboty vyloží. Roboti se budou po poli pohybovat s velkou přesností podle GPS a RTK. Na poli se přitom bude moci pohybovat jeden robot nebo až 100 robotů současně a 24 hodin v kuse.
Díky jednoduché konstrukci a velmi malému počtu senzorů by měla být jejich pořizovací cena příznivá – stejně jako provozní náklady.
Shlédnout video můžete na www.youtube.com