Jak vypadaly dožínky dříve? Přípravy na dožínky probíhaly už minimálně týden před slavností – děvčata pletla velký věnec z obilných klasů všeho druhu, do něhož zaplétala ovoce, koláče i cukrovinky. S tímto věncem potom doprovázela nejhezčí a nejvýřečnější žnečka poslední vůz, směřující z pole do dvora hospodáře. Spolu s ní šla celá chasa, děvčata s ověnčenými hráběmi nebo tzv. živé snopy (děvčata a chlapci, kteří měli na svých šatech našité vrstvy obilných klasů a slámy a na hlavě měli jednoduchý obilný věnec). Před vraty hospodářství pak celý průvod zastavil a žnečka nesoucí dožínkový věnec zvolala:
„Panímámo zlatá, otvírejte vrata,
Neseme Vám věnec ze samého zlata!”
Vrata se otevřela a hospodář s panímámou si vyslechli toto přání:
„Se srdečným přáním a vážným vinšováním vstoupili jsme do příbytku Vašeho.
Pantáto a panímámo, to Vám vinšujem, aby Vás Bůh ještě mnohá léta
ve zdraví a čerstvosti zachovati ráčil,
tak abyste ku potěšení a oblažení
ještě hodně hojnejch žní požívati mohli.”
Chasa pak byla hospodářem obdarována penězi a hojným občerstvením, které se většinou regionálně lišilo (např. na Královéhradecku pekly hospodyně tzv. „mílové buchty”, totiž veliké buchty, které se vešly jen dvě na pekáč). K dožínkové slavnosti patřila muzika, dobrá nálada a bohatě prostřený stůl.
Význam dožínek
Není pochyb o tom, že dožínky patřily k nejdůležitějším slavnostem z celého roku. Byla to nejen oslava úspěšné sklizně, ale vlastně i dalšího života. Úroda obilí pod střechou znamenala jistotu potravy na celou zimu. Vegetační cyklus a na něm závislé zemědělské práce byly totiž v minulosti určujícím faktorem pro mnoho lidských činností. Čas býval v tradičních kulturách cyklický, stále se opakující v pravidelných intervalech – vymezen byl právě lidovými zvyky, rituály a obyčeji. V průběhu zemědělského roku nebylo příliš času na zábavu, většina lidových zvyků se odehrávala v období po skončení polních prací, tedy na podzim a v zimě.
Poznejte tradiční dožínky
Propojení naší kultury se zemědělským způsobem života se ze všeobecného povědomí postupně vytrácí. Proto se v Jihočeském zemědělském muzeu snažíme tuto skutečnost návštěvníkům přiblížit a v rámci našich interaktivních expozic a akcí je necháváme zažít alespoň část činností, které byly pro naše předky doslova denním chlebem. Expozice muzea jsou interaktivní, vystavené exponáty jsou funkční a připravené demonstrovat činnosti, k nimž v minulosti sloužily. V expozicích jsou využity i moderní technologie, které umožňují přiblížit návštěvníkům náročnější činnosti a větší stroje. Výbornou příležitostí k ukázkám zemědělské techniky v chodu jsou akce pro veřejnost, které pravidelně v muzeu pořádáme.
Akce Dožínky v muzeu 2016
Dožínky jakožto nejdůležitější zemědělská slavnost zaujímají mezi akcemi pro veřejnost výsadní postavení. V letošním roce proběhla oslava na začátku září za hojné účasti široké veřejnosti. Návštěvníci mohli zhlédnout ukázky výmlatu obilí na mlátičce, za níž byl připojen i vázací lis na slámu, ale mohli si obilí i sami vymlátit cepy, na ruční mlátičce a následně vyčistit na čisticím mlýnku. Krom toho si mohli prohlédnout naše expozice, děti se vyřádily v Agrohopsáriu, které je tvořeno spoustou slaměných balíků a sena, mohly si vylézt na všechny traktory, které v muzeu máme, vyrobit si něco v tvůrčí dílně a pomazlit se se zvířátky na naší minifarmě. Tradičně se návštěvníci mohli zúčastnit i soutěže o nejlepší dožínkovou buchtu. Nově byly instalovány interaktivní panely, které přibližují dětem a mládeži život na venkově v minulosti. Tyto panely vznikly za přispění Ministerstva kultury.
Závěrem
Kromě tradičních akcí muzeum nabízí pro školní skupiny i vzdělávací programy zaměřené na péči o půdu a zpracování zemědělských produktů a teď mimo turistickou sezónu i řemeslné kurzy pro veřejnost.
Expozice muzea budou v letošním roce přístupné už jen v určený čas o vánočních svátcích a pak až na jaře, kdy muzeum opět otevře svá vrata veřejnosti dokořán a představí novinky sezóny 2017, kterých určitě nebude málo.
Podrobnější informace a aktuality jsou k nalezení na webových stránkách www.zemedelske-muzeum.cz.